Yazım Kuralları

DERGİ YAZIM KURALLARI YAZARLARIMIZIN DİKKATİNE;

 1. Ürünlerinizi edebiyatvehikmetdergisi@gmail.com adresine ürününüzün konusuna göre e-posta subject/konu kısmına “EHAD için” notunu düşerek gönderiniz. Dolaylı gönderilen veya adresimize iletilmeyen ürünlerin sorumluluğu dergilerimize ait değildir.
 2. Elektronik postayla gönderilen her türlü yazılı ürünün Word dosyası içinde, ürünün adı ve yazarın adı hem dosya içinde en üste hem de dosya adına yazılarak; her türlü görsel ürünün JPG veya benzer versiyonda bir dosya olarak e-postaya ek olarak (“attach” ederek -ataş işaretine tıklayarak “dosya ekleyin” komutuyla-) gönderilmesi gereklidir.
 3. İlk kez ürün gönderirken aynı türden ürünü birden fazla ve biyografinizle birlikte gönderiniz.
 4. Gönderilen her ürün nihai olarakgönderilmelidir. Bir başka deyişle “düzeltili şekli yeniden gönderiyorum”, “son şekli” vb. ibarelerle yeniden gönderilen aynı ürünlerin sonraki versiyonları dikkate alınmayacaktır. EHAD’da gelen her ürünün ilk gönderilen versiyonu esas alınacaktır.
 5. Gönderdiğiniz ve “yayımlanmayacaktır” bildirimi almadığınız bir ürünü, ürünün akıbetini bilmeseniz bile bizimle irtibat kurmadan başka bir dergiye veya yayın ortamına göndermeyiniz. Bize gönderilmiş olan bir ürün, yazarı tarafından bize bilgi verilmeden başka bir yerde yayımlanırsa bu durum tarafımızdan ahlaki bir problem olarak telakki edilecektir.
 6. EHAD’da yayımlanmış olan makale, şiir, öykü vb. tüm ürünlerin, yazılı veya tümü görülecek şekildefotoğraf olarak veya kopyalanmak suretiyle herhangi bir antoloji, Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal medya platformlarında veya blog, web sitesi gibi kişisel alanlarda yayımlanmadan önce mutlaka ürünün bulunduğu sayıdan bir sonraki sayının rafa çıkma tarihi  Ürün, derginin tam künyesi kaynak verilerek yayımlanabilir.
 7. Yazım kurallarında TDK kurallarını kısmen uyguluyoruz. Dergimizin kurulma gayeleri gereği farklı kurallarda uygulanabilmektedir.
 • WORD’E DAİR BİRKAÇ TEKNİK AYRINTI:Metinler (mümkünse), Times New Roman yazı karakteri, 12 punto ve 1.5 aralık ile gönderilmelidir. EHAD’da gönderilen dipnotlu yazılarda Word içindeki “Başvurular-Dip not ekle” ilişimi kullanılmalıdır. Şiir gibi alt satıra geçmek gereken ürünlerde SHIFT+ENTER kullanmak sorun oluşturuyor. Sadece ENTER tuşuna basarak alt satıra geçiniz.
 • PARAGRAF GİRİNTİSİvermek için öncelikle “paragraf iletişim kutusu”nda sol girintiyi 0.5 yapınız. Bu zor gelirse “Word cetveli”ni kullanınız. Bu da zor gelirse paragraf girintisini TAB tuşuyla yapınız. Bu üç yol dışında bir yol kullanmayınız. Paragraf girintisi de dâhil olmak üzere hiçbir biçimsel boşluğu “ara çubuğu” [space bar] ile yapmayınız.
 • EHAD’da ilk kez şiir gönderecek şairlerden en az üç şiirleriyle birlikte, şiirle olan ilişkilerini de içeren kısa özgeçmişlerini de göndermelerini istiyoruz. Şiirler ve özgeçmiş bir “Word” dosyası olarak e-postaya ekleme (attach) yapılmalı. Dosya adında ve dosya içinde en üstte şairin ad ve soyadı, her şiirde o şiirin başlığı mutlaka yer almalıdır.
 • Bu talebimize uymayan gönderileri, maalesef değerlendirmeye alamıyoruz.
 • EHAD’da gelen yazılar yayın kurulunun onaylaması durumunda takip eden dört sayıda yayımlanmaz ve yazarına bilgi verilmezse gönderi sahibi gönderisini başka bir süreli yayında değerlendirebilir.
 • Bu metin muhtelif dergilerin kaynakları kullanılarak hazırlanmıştır.

İlginiz için teşekkür ederiz.

  Edebiyat ve Hikmet Araştırmaları Dergisi her yılın Aralık ve Haziran aylarında yayımlanır. Dergimize eserlerini gönderecek kalem sahiplerinin Aralık sayısı için en geç 20 Ağustos’a kadar, Haziran sayısı için ise en geç 20 Şubat’a kadar eserlerini edebiyatvehikmetdergisi@gmail.com adresine göndermiş olmaları gerekir.

  Telefon

  +90 541 399 95 00

  E-mail

  edebiyatvehikmetdergisi@gmail.com

  × Bize ulaşın